تبلیغات متنی
خريد بک لینک در وبلاگها
بازی
خرید گیفت کارت
کار و بار تور لحظه آخری برد هوشمند برج خنک کننده هوا ساز برد هوشمند
تاريخ : شنبه 29 دی 1397 | 11:19 | نویسنده : مهدی | بازدید : 79

رصد حرکت لاک‌پشتی ایران در شاخص‌های کارآفرینی، ما را به آمارهایی می‌رساند که نشان می‌دهد، در میان ۱۳۰ کشور مورد مطالعه به رتبه ۹۴ قناعت کرده‌ایم و در رقابت با ۱۵ کشور منطقه نیز میدان را به نفع آن‌ها واگذار کرده و به جایگاه ۱۵ بسنده کرده‌ایم.

یعنی بازار کار ایران با 21 میلیون و 300 هزار نفر شاغل، سمت و سوی خودکفایی، تولید و مساعدت با افزایش تولید ناخالص ملی را ندارد و می‌خواهد خدمات محور به کسب روزی بپردازد. کارآفرینان، موتور حرکت، نوآوری و خلق فرصت‌های جدید سرمایه‌گذاری و تولیدی در عرصه اقتصاد کلان هر کشوری هستند. در کشور ژاپن در شرکت‌هایی بزرگ مثل میتسوبیشی و چند شرکت دیگر یک سری افرادی استخدام می‌شوند و بدون داشتن هیچ نوع پست سازمانی در داخل اتاق‌ها می‌نشینند و در زمینه نوآوری کار می‌کنند و افزون بر حقوق ماهیانه، قرارداد نوآوری از آن‌ها توسط صاحب شرکت خریداری می‌شود؛ آماری که از کشور آمریکا در دست است، اشاره دارد بر اینکه بیش از 96 درصد از اختراعات و نوآوری‌ها را کارآفرینان واحدهای صنعتی کوچک و متوسط انجام می‌دهند.  این در حالی است که آمارهای دفتر دیده‌بان جهانی کارآفرینی در سال 2015 میلادی نشان می‌دهد، طی سال‌های اخیر رتبه جهانی ایران به‌ رغم بهبود مؤلفه‌های درک قابلیت کارآفرینی، منزلت اجتماعی کارآفرینان و قصد کارآفرینی در حوزه سایر مؤلفه‌های کلیدی کارآفرینی همچون درک فرصت‌های نو، ترس از شکست فعالیت‌های اقتصادی و نیز توجه رسانه‌ای به کارآفرینان تنزل رتبه داشته است. گزارش مركز پژوهش‌هاي مجلس نیز که مهم‌ترين عامل رشد كند اقتصاد ايران و ماندگاري ركود را در ساختار اقتصاد دولتي ريشه‌يابي كرده، می‌گوید، دولت با مداخله و گسترش بيش از حد در اقتصاد با استفاده از دلارهاي نفتي، ساختاري رانتي با هزاران مشكل به وجود آورده كه كارآفرينان را به رانت‌جو يا غيرمولد تبديل مي‌كند.

 نظام سنتی بانکی و مالیات ضد کارآفرینی
محسن شرکا، کارشناس اقتصادی نیز در گفت‌وگو با خبرنگار ما می‌گوید: نظام بانکی و نظام مالیاتی کشور ضد کار آفرینی هستند، تردید نکنید اگر نظام بانکی و نظام مالیاتی ما رو به جلو و توسعه نباشد، مشکل داریم، الان این دو، ضد کار و تولید هستند.
وی با بیان اینکه کار آفرین ثروت ندارد و کسی است که می‌تواند یک ایده را به  ثروت تبدیل کند، می‌افزاید: حالا  نظام بانکی به جای حمایت از این شخص که می‌تواند خوداشتغالي و ديگر اشتغالي و ارزش افزوده ايجاد کند و منابع و امکانات را به سوي هدف هدايت کند، ولی  ملک ندارد، در برابر او قرار می‌گیرد و به جای توجه به فکر و خلاقیت او به طول و عرض ساختمان و سند ملکی او نظر دارد.  این کارشناس اقتصادی ادامه می‌دهد: بزرگ‌ترین سد توسعه کشور نظام سنتی بانکی و مالیات است که از صد نفر کار آفرین شاید یکی دو نفر بتوانند از آن عبور کنند. این فعال اقتصادی با تأکید بر اینکه با بهره بالای 20 درصد، تولید در کشور پاسخ نمی‌دهد، می‌افزاید: وقتی تورم 12 درصد است نرخ سود تسهیلات باید 15 درصد باشد، چرا نظام بانکی به سپرده‌ها 22 درصد می‌پردازد، این همان سیاستی است که خلاقیت و نبوغ را نادیده می‌گیرد و به سمت نابودی تولید پیش می‌رود.
شرکا درباره نقش شرکت‌های خارجی در اشتغالزایی می‌گوید: بدون تردید حضور شرکت‌های خارجی سبب بالا رفتن انگیزه در بخش تولید داخلی و تبادل اطلاعات می‌شود و بی‌تردید منافع حاصل از سرمایه‌گذاری‌های آن‌ها در افزایش رشد اقتصادی، ایجاد اشتغال، انتقال فناوری، افزایش توان رقابت و بهبود منابع مالی و انسانی، رخ نمایی خواهد کرد.
وی با اشاره به اینکه  تنها بخش ناچیزی از تسهیلات مربوط به حمایت از بنگاه‌های زود بازده به كار آفرينان واقعي تخصيص یافت، در این باره نیز اظهار می‌کند: سیاست بسیار خوبی برای صنایع کوچک و متوسط بود که بسیار بد اجرا شد، وقتی یک قانون خوب را بد اجرا می‌کنند، نتایج فاجعه باری روی می‌دهد، این کار به کارشناسی هوشمندانه نیاز داشت که با بی تدبیری، فضایی رقابتی  فقط  برای جذب پول ایجاد کرد و به قربانگاه تولید تبدیل شد.
آرمان خالقی، عضو خانه صنعت و معدن ایران در گفت‌وگو با خبرنگار ما با اشاره به اینکه محیط کسب و کار در ایران از نظر شاخص‌های مناسب برای کار آفرینی ایرادها و نواقص جدی دارد، می‌افزاید: اول باید توجه کرد، کارفرما و کارآفرین با هم تفاوت دارند، به عبارتی هر کارفرمایی کارآفرین نیست، کارآفرین همیشه در حال خلق فرصت است، ولی کارفرما روال معینی را تعقیب می‌کند.
وی ادامه می‌دهد: ممکن است در مرحله بنیانگذاری کارآفرین باشیم، ولی اگر بحث توسعه مستمر و ایجاد فرصت‌های اقتصادی جدید را تعقیب نکنیم و واحدهای جدید یا توسعه ای نداشته باشیم و تنها روند عادی یک تولید مشخص را دنبال کنیم، به کارفرما یا دارنده یک شغل مشخص تبدیل می‌شویم.
وی می‌افزاید: کارآفرین بسیار مراقب شرایط محیطی نیز هست و چون هدف مشخصی داشته و برای رسیدن به آن سماجت دارد، در بند نقطه جغرافیایی نمی‌ماند و برای رسیدن به هدف کوچ می‌کند.
خالقی با تأکید بر اینکه بسیاری از کشورها برای کارآفرینان فرش قرمز می‌گسترانند و از ایده‌های نوآورانه آن‌ها استقبال می‌کنند، می‌گوید: باید ببینیم رقبای اقتصادی ما چه تسهیلات و شرایطی را برای کارآفرینان فراهم می‌کنند و ما در قیاس با آن‌ها بهتر و هوشمندانه تر رفتار کنیم.

 توسعه کارآفرینی با کاهش بروکراسی اداری
غلامحسین شافعی، نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران  نیز در گفت‌‌وگو با خبرنگار ما با تأکید بر اینکه مقررات حاکم بر فضای کسب و کار دست و پای کارآفرینان و تولیدکنندگان را می‌بندد، می‌افزاید: رشد اقتصادی  و توسعه کارآفرینی درگرو کاهش بروکراسی اداری در فضای کسب و کار است.
شافعی با بیان اینکه در کشور ما یک کارآفرین برای شروع یک فعالیت اقتصادی باید روزهای بی شماری را در سازمان‌های گوناگون معطل بماند، اظهار می‌دارد: فرایند دریافت مجوزها و تفاسیر از قانون آن قدر پیچیده و مبهم است که منابع و زمان کارآفرینان را درگیر فرایندهای دست و پا گیر خود می‌کند و این سبب می‌شود تا آن‌ها از ادامه کار روی گردان باشند.  به نظر می‌رسد، اگر دولت به کمک بانک‌ها و انواع صندوق‌هایی که دارد، به کمک این بخش بیاید، بی‌تردید می‌تواند، چشم‌انداز مناسبی را ترسیم کند، البته سیاست‌های حمایتی همه جانبه که در میانه راه، بیمه و کمبود نقدینگی و روند تصاعدی مالیات، آن‌ها را به تعطیلی و شاغلان را به بیکاری نکشاند.


ادامه ي مطلب
امتیاز : 3طبقه بندی: ،
,

تاريخ : شنبه 29 دی 1397 | 11:18 | نویسنده : مهدی | بازدید : 88

شاید برای اولین بار در طول تاریخ جمهوری اسلامی بود که رئیس‌جمهور این کشور سنت شکنی کرد و در سفر اخیر خود به اروپا، مدیران ارشد بخش خصوصی و کارآفرینان برتر کشور را در کنار دولتمردان و مدیران بنگاه‌های دولتی نشاند تا با یکدیگر نظاره‌گر انعقاد بیش از 50 میلیارد یورو تفاهم نامه همکاری مشترک و قرارداد باشند.

شاید برای اولین بار در طول تاریخ جمهوری اسلامی بود که رئیس‌جمهور این کشور سنت شکنی کرد و در سفر اخیر خود به اروپا، مدیران ارشد بخش خصوصی و کارآفرینان برتر کشور را در کنار دولتمردان و مدیران بنگاه‌های دولتی نشاند تا با یکدیگر نظاره‌گر انعقاد بیش از 50 میلیارد یورو تفاهم نامه همکاری مشترک و قرارداد باشند.این فرصت در دولت های قبل برای کمتر فعال بخش خصوصی به وجود آمده بود تا در کنار عالی‌ترین مقام اجرایی کشور خود قرار گیرند و او را در سفرهای خارجی همراهی کنند. این اتفاق در سفر اخیر حسن روحانی به دو کشور ایتالیا و فرانسه رخ داد و بخش خصوصی و دولتی کشور با حضور در لابی محل امضای قراردادها و تفاهم‌نامه‌ها شاهد انعقاد چند قرارداد بزرگ مابین شرکت های ایرانی، ایتالیایی و فرانسوی بود.

 

 قراردادهایی که اجرایی شدن هریک از آنها می تواند توسعه و آبادانی بیشتری را برای کشور به وجود آورد و با توجه به تغییر ریل در سیاست خارجی کشور، اقتصاد نیز به فکر نوسازی و تغییر مسیر خود بیاندیشد و راه جدیدی را با اجرای این قراردادها در پیش گیرد.

 

در سفر رئیس جمهور و هیات 150 نفره او به ایتالیا و فرانسه قراردادهای مهمی در حوزه فولاد، بیمه، خودرو، نفت و گاز و صنعت هوایی به امضا رسید تا این دو کشور اروپایی و شرکت‌های آنها بعد از چهار سال قطع رابطه مستقیم با ایران فعالیت خود را در کشورمان از سر گیرند و به انجام برخی پروژه ها مشغول شوند.

 

قرارداد 10.5 میلیارد یورویی با ایرباس، به منظور نوسازی ناوگان هوایی و خرید 118 هواپیمای مسافربری ایرباس، قرارداد 5.7 میلیارد یورویی با دانیلی برای توسعه صنعت فولاد، قرارداد 3.5 میلیارد یورویی با سایپم، برای ارتقای پالایشگاه‌های پارس شیراز و نفت تبریز، قرارداد 400 میلیون یورویی با پژو برای تولید مشترک یکصد هزار خودرو جدید در سال، قرارداد 6.6 میلیون یورویی با توتال برای خرید روزانه 200 هزار بشکه نفت از ایران، قرارداد با ایرپورت دوپاریس برای ساخت دومین ترمینال فرودگاه بین‌المللی امام خمینی (ره) و قرارداد با وینچی ایتالیا برای ساخت ترمینال جدید فرودگاه شهید هاشمی نژاد در مشهد نمونه‌هایی از قراردادهای بزرگ و مهمی است که در جریان سفر روحانی به اروپا منعقد شده است.

 

در بیشتر این قراردادها بر همکاری و سرمایه گذاری خارجی تاکید شده و با توجه به منابع محدود دولت شرکت های ایرانی مجبورند تمام تلاش خود را به کار گیرند تا منابع مورد نیاز برای انجام پروژه‌های خود را از طریق منابع داخلی و یا جذب سرمایه گذاری خارجی تامین کند. به عنوان مثال شرکت فولاد مبارکه در قراردادی 900 میلیون یورویی با دانیلی سه پروژه ‏به ارزش حدود 900 میلیون یورو را به اجرا خواهد رساند که بر اساس قرارداد خود باید 50 درصد سرمایه‌گذاری‌ها را توسط پیمانکاران داخلی انجام دهد.

 

یا در قراردادی که ایران‌خودرو با پژو به امضا رسانده، پیش بینی شده برای ایجاد یک کارخانه باظرفیت یکصدهزار دستگاه خودرو در سال، 400 میلیون یورو سرمایه‌گذاری صورت گیرد. ایران خودرو مجبور است از محل برخی دارایی‌های خود سرمایه مورد نیاز این کارخانه را تامین کند تا پژو هم با آورده خود برای ایجاد هرچه سریع‌تر این کارخانه تلاش کند.

 

اما سوال اینجاست که با توجه به محدودیت شدید مالی شرکت های ایرانی در غیاب درآمدهای نفتی و نبود کمک‌های یارانه‌ای دولت، آیا آنها خواهند توانست سرمایه مورد نیاز را برای اجرای پروژه‌های مشرک با همتایان خارجی خود، تامین کنند؟ آیا منابع داخلی آنها کفاف انجام پروژه های تعریف شده در این 34 قرارداد و تفاهم‌نامه مشترک را خواهد داد و 50 میلیارد یورو منابع لازم برای اجرای این قراردادها محقق خواهد شد؟


ادامه ي مطلب
امتیاز : 2طبقه بندی: ،
,